Sieťová Topológia

Topológia siete PCKlubu vychádza v základe z modelu hviezda.
Internáty Technickej Univerzity v Košiciach sú na ÚVT (ústav výpočtovej techniky) do siete SANET pripojené dvoma linkami, každá s rýchlosťou 1 GB/s. Jednou linkou sú smerované len multicasty a druhou ostatná prevádzka. Odtiaľ je ku každému internátu v areáli univerzity privedená samostatná optická trasa s momentálnymi rýchlosťami 1 GB/s. (multimod pre internáty v areály univerzity a singlemod pre internáty, ktoré sú ďalej). Optická trasa smerom k serverovni na Jedlíkovej 9 je privedená singlemod optická trasa s rýchlosťou 10 GB/s. K lepšiemu pochopeniu môže slúžiť nasledujúci obrázok.

Topologia siete

Sieť na internátoch Bozeny Nemcovej, Ferka Urbanka a Rampova sa ďalej vetví len ku koncovým užívateľom.
Avšak optická trasa na internát Jedlíkova 9 je zakončená ďalšou serverovňou, odkiaľ je zabezpečované internetové pripojenie internátom Jedlikova 5, 9, 11, 13, 17 ako aj stravovacím zariadeniam, zamestancom a v neposlednom rade aj projektu infovek na Popradskej ulici.

Topologia siete

Všetky sieťové prvky, ktoré PCKlub používa na internátoch, ako aj v serverovni na ÚVT sú značky Cisco, čo samo o sebe hovorí o vysokej úrovni vybavenosti siete. Práve tým, že sa internáty zbavili starších a menej spoľahlivých zariadení a zakúpili sa zariadenia od spomínanej firmy, vieme dosiahnuť veľkú spoľahlivosť a vysokú dostupnosť.

Servery

Servery, ktoré zabezpečujú hlavné služby ako centrálny informačný systém, web stránky a správa sieťových zariadení, sú umiestnené na ÚVT TUKE. Sú to servery značky HP DL 180 G6, ktoré spolu tvoria výpočtový cluster, čo je dôležité pre výkonovo náročné aplikácie.

Servery UVTServery UVTServery UVT

V serverovni na Jedlíkovej 9 môžeme nájsť diskové polia, servery značky HP, IBM a Dell, ktoré sú väčšinou využívané pre lokálne služby.

Servery J9Servery J9Servery J9

3027total visits,1visits today